Sınır koymak  çocuğun sağlıklı gelişimi için gereklidir. Sınırları çocuğa kurallar koyarak belirleriz. Kurallar, çocuğa mesuliyet kazandırdığı gibi onu güvende de meblağ. sınır koymak  çocuk gelişimi için son derece önemli olduğundan, dikkatle ele alınması gereken bir mevzudur.

 
Çocuklara kural koyarken dikkat edilmesi gerekenler:

 

- İlk olarak, çocuğa koyduğunuz kural nedenini açıklamak oldukca önemli bir noktadır, örneğin, çocuğunuzun bir video oyununu neden oynamasına izin vermediğinizi açıklayın, şöyle diyebilirsiniz: “Bu oyunun senin yaşındaki çocuklara hitap ettiğini düşünmüyorum, bu nedenle bu oyunu oynamanı istemiyorum.”

- Çocuğa kural koyma yaşı göz önünde bulundurulmalıdır. 3 yaşındaki çocuğa iyi mi davranmalıyım? 3 yaşındaki çocuk 6 kuraldan fazlasını hatırlayamaz. Bununla beraber çocuğun yaşı ilerledikçe kurallar üzerinde yeniden düzenlemeler yapmak gerekir.

- kural koyarken çocuğun korkutulmamasına özen gösterilmelidir. “Kolluk takmazsan boğulursun.” şeklinde bir cümle çocuğu korkutur. Onun yerine “Kolluklar senin su yüzeyinde daha kolay bir şekilde kalıp hareket edebilmen için sana destek sağlar.” gibi daha açıklayıcı cümleler, tercih edilmelidir.

- Kurallar çiğnendiği takdirde, sonuçları olmalıdır. Kural çiğnendiği vakit çocuğunuzu bir kere ihtarn, eğer kural çiğnemeye devam ediyorsa, bu davranışına karşılık bir sonuçla karşılaşsın. Çocuk, bir sonraki sefer, neticeları olan bu kural çiğnememeye özen gösterecektir.

- Kuralları ve sonuçlarını uygulamakta tutarlı olmalısınız yoksa kurallar çok rahat bir şekilde çiğnenebilir. Kurallar ve sonuçlarını uygularsanız çocuk bir süre sonra koyduğunuz bu kuralları içselleştirir, dışarda yada başkasının evinde de aynı kuralları devam ettirir.

- Kurallar çiğnendiğinde, çocuğun davranışı ile kişiliğini birleştirmemek de çok önemlidir. “Sen yaramazsın.” “Sen kötü bir çocuksun.” gibi cümleler çocuğun özgüvenine zarar verir, bunun yerine davranış üzerinden gidilerek: “Bu meydana getirdiğin davranışı uygun bulmuyorum, lütfen tekrar tekrarlama.” benzer biçimde cümlelerle çocuğun kendisinin değil, davranışının doğru olmadığını belirtmiş olursunuz. Böylece çocuğun öz benliği zedelenmez. “bu şekilde yaparsan küserim.” şeklinde cümleler de kullanılmamalıdır, çünkü çocuk bu durumda yanlış bir şey yaptığı takdirde sevdiği kişiyi kaybedeceğini düşünür, bu da çocukta büyük bir ruhsal baskı yaratır.

- Kurallara güzel bir şekilde uyulduğu taktirde, bunu ödüllendirebilirsiniz böylece kurallara uymayı pekiştirmiş olmuş olursunuz. Sadece, bu ödüllerin maddi olmamasına özen göstermelisiniz. Ödüller basit şeyler olmalıdır, örneğin, güzel bir sözle takdir etme, yapması gerekeni çabuk bitirdiği için kalan zamanda parka gitme vs. Olabilir.

Çocuklara kural geçirmek neden önemlidir? Çocuğa kurallar nasıl öğretilir?
kural geçirmek çocuğun sorumluluk hissinin gelişmesi için oldukça önemlidir. Örneğin, oynadığı oyuncakları, oyunu bitince toplama kuralını yerine getiren bir çocuk aynı zamanda bir mesuliyet da almış olur ve bu ufak sorumluluklar ileride alacağı daha büyük sorumluklar için önayak olur, örneğin bilimsel nitelikli sorumluluklar şeklinde. kural geçirmek çocuğun kendisinin ve başkalarının sınırlarını tanıması açısından da önemlidir: Örneğin, ağabeyi yada ablası ders çalışırken odasına girip rahatsız etmemek başkasının sınırına uyduğunu gösterir. Kurallar bununla birlikte çocuğu güvende tutmaktadır, dışarda arkadaşlarıyla oynarken yabancılarla konuşmaması gerektiğini bilen çocuk tehlikelere karşı korunmuş olur.